::
2002 - Zespół śpiewaczy z Dobrywody - Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia [касета]
Назва
Zespół śpiewaczy z Dobrywody - Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia
Віды носьбітаў
касета
Змест
аўтэнтычны фальклёр спевы
Вокладка
Статус
няпоўнае апісанне можна паслухаць
Дзе паслухаць
дасяжна толькі ў поўнай версіі
Апісанне

Zespół śpiewaczy istnieje w Dobrywodzie od ponad trzydziestu lat. Jest to jeden z najstarszych zespołów działających na Podlasiu. Na przestrzeni czasu jego skład się zmieniał. Obecnie gromadzi on sześć śpiewaczek. W nagraniu wzięło udział siedem - niestety Pani Antonina Sidoruk, najstarsza wykonawczyni (solo 1, 17), wspaniała śpiewaczka, której pamięć stanowiła prawdziwą skarbnicę pieśni i dawnych zwyczajów, zmarła 21 lutego 2002, kilka miesięcy po dokonaniu nagrania.

Zespół z Dobrywody zbiera co roku wiele nagród i wyróżnień za gromadzenie, odtwarzanie i wykonywanie pieśni i obrzędów miejscowej tradycji.

Obok dużej wartości repertuaru, grupę śpiewaczą cechuje szczególna dbałość o jakość wykonawczą, piękne głosy i dobre zgranie we wspólnym śpiewie, które jest wynikiem wyłącznie własnej pracy, gdyż zespół nie ma instruktora. Śpiewaczki z Dobrywody występują głównie na Podlasiu, ale były także w Warszawie, Sopocie, Przemyślu, Grodnie.

W nagraniu wziął udział zespół śpiewaczy w składzie: Antonina Sidoruk (ur.1931 zm.2002); Walentyna Klimowicz (ur.1943); Nina Jawdosiuk (ur.1942); Barbara Jakimiuk (ur.1944); Paulina Sawczuk (ur.1954); Mirosława Ziniewicz (ur.1954); Maria Klimowicz (ur.1954).

Pieśni znajdujące się na kasecie odpowiadają chronologii cyklu kalendarza wiejskiego. Rozpoczynają go wiosenne rohulki (2, 3, 10), które, jak każe tradycja, śpiewa się tylko przez jeden tydzień w roku - od Wielkanocy do Niedzieli Przewodniej i wysnynki (11) wykonywane po Niedzieli Przewodniej, po czym następują pieśni lata sianokośne (12) i żniwne (4). Repertuar zimowy to głównie kolędy (6, 15) i pieśni weselne (13), gdyż zima i karnawał to tradycyjna pora wiejskich wesel. Oprócz pieśni weselnych śpiewy cyklu rodzinnego reprezentuje pieśń pogrzebowa (5). Jedną z najpiękniejszych pieśni "świętych" w repertuarze zespołu śpiewaczego z Dobrywody jest pieśń maryjna "Caryca Niebiesnaja" (14).

Oprócz śpiewów obrzędowych na kasecie znalazło się kilka pieśni lirycznych i żartobliwych, które nie są łączone z żadnym konkretnym czasem i miejscem wykonania (1, 7, 9, 16, 17) oraz krwawa ballada o zamordowaniu żony (8), wykonywana w wielu wsiach wschodniego Podlasia.


Нумар у каталогу
002
Колькасць трэкаў фальклору
17.0000
Трэкліст

Strona A

1. Jak ja buw chłopec' mały - pieśń liryczna, żartobliwa (solo Antonina Sidoruk)
2. Swiatyj Jure Ryhore rohulka - wiosenna pieśń śpiewana przez tydzień po Wielkanocy
3. Za lisom, borom - rohulka
4. Oj rataju, rataju - pieśń żniwna
5. Uż leżyt smertiu usplennyj - pieśń pogrzebowa, śpiewana podczas nocnego czuwania przy zmarłym
6. Radujtiesia wsie liudije - kolęda
7. Oj ty chmelu, chmelu- pieśń liryczna
8. Oj tam jasno- ballada

Strona B

9. Oj po brodu - pieśń żartobliwa(solo Walentyna Klimowicz)
10. Je w Dobrywody- rohulka
11. Kuje zazula wysnynka - wiosenna pieśń śpiewana po rohulkach
12. Kosiary kosiat - pieśń sianokośna
13. Na moru woda lilije - wianek pieśni weselnych, śpiewanych przed wyjazdem do ślubu
14. Caryca Niebiesnaja - pieśń maryjna
15. O diwnoje narożdżenije - kolęda
16. Sołowijczyk maleńkij liryczna pieśń sieroca
17. Stoit hora wysokaja - pieśń liryczna (solo Antonina Sidoruk) 

Сэрыя
Калектывы
Год публікацыі
Карта
Звязаныя лакацыі
Тэмы

Аўдыётэка 1 (праз поле „Арыгінальнае выданне“)

  1. 2018 - Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia [аўдыё-CD]
Гэта кэшаваныя старонка. Апошняя сінхранізацыя з базай - 04.02.2024 09:19:13

Маеце пытанне ці заўвагу? Напішыце ў каментары. Звяртаем увагу, што каментары са спасылкамі і ад неаўтарызаваных аўтараў прэмадэруюцца.

Відэакурсы па этнаграфіі

Самы час вучыцца анлайн! Нашы відэакурсы размешчаны на адукацыйнай платформе Stepik.org і акрамя відэа утрымліваюць праверачныя тэсты для самакантролю.

Запісацца

Выкладчык: Уладзімір Лобач

Аб’ём: 70 урокаў, 14 гадзін відэа, 127 тэставых пытанняў

Курс прапануе паглыбленае азнаямленне з этнічнай гісторыяй і этнакультурнай спецыфікай Беларусі. Прадстаўлены лекцыі па раздзелах і тэмах вучэбнай праграмы "Этнаграфія Беларусі", якая выкладаецца аўтарам у Полацкім дзяржаўным універсітэце.

Запісацца

Выкладчык: Зміцер Скварчэўскі

Аб’ём: 13 урокаў, 2 гадзіны відэа, 100 тэставых пытанняў

Сярод разнастайных аспектаў беларускай міфалогіі, прадметам курсу абраны персанажны код: боствы, духі, дэманічныя істоты, героі і т.п.