Апісанне

Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie
Wymiana doświadczeń w dziedzinie promocji kultury tradycyjnejMuzyka tradycyjna jest dziś w swym naturalnym, wiejskim środowisku zdegradowana, odrzucona; stopniowo wymiera wraz z ostatnim pokoleniem jej wykonawców - jesteśmy ostatnimi, którzy jeszcze mogą ją spotkać w żywej postaci, mieć wpływ na jej rewaloryzację i zachowanie. Tymczasem, oprócz jej ogromnych walorów artystycznych i poznawczych, jako własne dziedzictwo kulturowe może stanowić dla społeczności lokalnych ważne odniesienie w procesie odbudowywania swej tożsamości, poczucia godności. Wraz z partnerami ukraińskimi, poprzez nobilitację jej wykonawców, chcemy ją chronić przed całkowitym zapomnieniem oraz podnieść jej prestiż, zarówno na wsi jak i w szeroko rozumianym życiu kulturalnym. 
 Projekt obejmie środowisko osób zajmujących się dokumentowaniem i wykonywaniem tradycyjnej muzyki wiejskiej w Polsce i na Ukrainie, środowisko wiejskie na Ukrainie oraz szerokie kręgi odbiorców kultury na Ukrainie i w Polsce. 
  
Celem projektu jest nawiązanie współpracy polsko-ukraińskiej i przekazanie doświadczeń polskich w dziedzinie animowania życia kulturalnego w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt będzie próbą wspólnych działań na rzecz rewaloryzacji i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego rejonów przygranicznych związanego przede wszystkim z tradycyjną muzyką wiejską, zarówno w jej własnym, lokalnym środowisku, jak i wśród szerokich kręgów odbiorców kultury w Polsce i na Ukrainie. 
  
W ramach projektu w roku 2008 przeprowadzona została  wspólna ekspedycja, dokumentacja najciekawszych wiejskich wykonawców muzyki tradycyjnej i wraz z nimi dwa koncerty na wsiach, dla społeczności lokalnej. Z nagranych materiałów powstała prezentacja multimedialna na DVD, film dokumentalny i wystawa fotograficzna ukazująca atrakcyjność autentycznej, tradycyjnej kultury Polesia.Materiały zostały przedstawione na  seminariach międzykulturowych: w Równym, Lublinie,  Warszawie, Włodawie, Olsztynie, Teremiskach oraz na stronie internetowej.

W czerwcu roku 2009 rozpoczęliśmy realizację drugiej edycji projektu - tym razem pod hasłem "Spotkania na Polesiu". 

Маеце пытанне ці заўвагу? Напішыце ў каментары. Звяртаем увагу, што каментары са спасылкамі і ад неаўтарызаваных аўтараў прэмадэруюцца.

Відэакурсы па этнаграфіі

Самы час вучыцца анлайн! Нашы відэакурсы размешчаны на адукацыйнай платформе Stepik.org і акрамя відэа утрымліваюць праверачныя тэсты для самакантролю.

Запісацца

Выкладчык: Уладзімір Лобач

Аб’ём: 70 урокаў, 14 гадзін відэа, 127 тэставых пытанняў

Курс прапануе паглыбленае азнаямленне з этнічнай гісторыяй і этнакультурнай спецыфікай Беларусі. Прадстаўлены лекцыі па раздзелах і тэмах вучэбнай праграмы "Этнаграфія Беларусі", якая выкладаецца аўтарам у Полацкім дзяржаўным універсітэце.

Запісацца

Выкладчык: Зміцер Скварчэўскі

Аб’ём: 13 урокаў, 2 гадзіны відэа, 100 тэставых пытанняў

Сярод разнастайных аспектаў беларускай міфалогіі, прадметам курсу абраны персанажны код: боствы, духі, дэманічныя істоты, героі і т.п.